Kobieta, która planuje zajście w ciążę już w okresie prekoncepcyjnym powinna się przygotować do macierzyństwa. Przede wszystkim zalecane jest przyjmowanie preparatów kwasu foliowego (w dawce 0,4 mg) w okresie przynajmniej 3 miesięcy przed zajściem w ciążę . Kobiety z chorobami przewlekłymi powinny być pod stałą opieką swojego lekarza prowadzącego, który odpowiednio przygotuje przyszłą Mamę do ciąży (np. pacjentki leczone doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi powinny odpowiednio wcześniej rozpocząć insulinoterapię).

Jeśli kobieta już jest w ciąży powinna zgłosić się do ginekologa, który zaleci odpowiednie badania, zarówno obrazowe jak i biochemiczne i serologiczne. W ciąży niepowikłanej powinno się wykonać 3 badania ultrasonograficzne. Między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży wykonuje się tzw. badanie "genetyczne", które ma na celu ocenę przezierności karkowej NT oraz obecności kości nosowej i innych parametrów. USG to jest badaniem przesiewowym w kierunku najczęstszych zespołów genetycznych jak zespół Downa, Edwardsa i Patau.

Kolejne zalecane badanie USG wykonywane jest między 18-22 tygodniem ciąży. Wówczas ocenia się budowę narządów wewnętrznych dziecka, budowę serca i ogólnie morfologię płodu.

Ostatnie ważne badanie ultrasonograficzne wykonywane jest ok. 30 tygodnia ciąży i ma na celu ocenę wzrastania dziecka i wykluczenia ewentualnej hipotrofii.

Czasem około 38 tygodnia ocenia się również przypuszczalną masę płodu

Oprócz opisanych badań należy na a początku ciąży również wykonać wymaz cytologiczny z szyjki

Zdrowa kobieta spodziewająca się dziecka powinna prowadzić zwykłą aktywność fizyczną ( nie powinna w ciąży zwiększać jej), jej dieta powinna być urozmaicona, bogatoresztkowa(ciemne pieczywo). Przyszła mama powinna jeść dużo owoców i warzyw , co zapobiegnie częstym w ciąży zaparciom). Należy pamiętać o ich dokładnym myciu.

Unikać należy natomiast surowego mięsa, ryb, wędlin suszonych czy serów pleśniowych.

Bezwzględnie nie wolno spożywać alkoholu (płodowy zespół alkoholowy FAS), palić papierosów (niewydolność łożyska, hipotrofia, niedotlenienie dziecka), czy stosować innych używek.

Ciąża jest wspaniałym okresem w życiu kobiety, ale również wiele Mam niepokoi się o Swojego maluszka. Taki niepokój często wynika z niewiedzy kobiety, a wiele pytań zapomina się w czasie wizyty. Stąd zachęcamy do przygotowania sobie pytań przed wizytą u lekarza.